Bolj opazni znaki Cushingovega sindroma so zelo podobni znakom, ki so povezani z normalnim procesom staranja, zato jih je težko diagnosticirati in kasneje spremljati.
Najbolj opazni znaki Cusingovega sindroma so:
Če bo veterinar posumil na Cushingov sindrom, bo izvedel preiskave krvi za potrditev diagnoze.
Koncentracija kortizola v krvi tekom dneva zelo niha tako pri zdravih psih, kot tudi pri psih s Cushingovim sindromom. Iz tega razloga diagnoze ni mogoče potrditi z enim samim merjenjem kortizola. Dve preiskavi, ki se najpogosteje uporabljata za potrditev diagnoze sta, test supresije z nizkim odmerkom deksametazona in ACTH stimulacijski test.
Morda bo potrebno izvesti oba testa.
Trilostan je kratkodelujoča učinkovina, ki jo je potrebno dajati vsak dan, da je bolezen pod nadzorom.
Priporočljivo je, da dajete zdravilo zjutraj, skupaj s hrano, da se lažje absorbira; to prav tako omogoča veterinarju, da ob primernem času izvede teste monitoriranja.
Posvetujte se z lečečim veterinarjem. NE dajte dvojnega odmerka naslednji dan.
Večina psov potrebuje vsakodnevno dajanje trilostana, do konca življenja. Cushingovega sindroma se ne da pozdraviti, lahko pa se ga uspešno obvladuje z dajanjem trilostana.
Klinični znaki Cushinga kot so letargija, povečano pitje, povečan apetit in uriniranje se hitro izboljšajo, pogosto v prvih dveh tednih zdravljenja. Kožne spremembe, izguba dlake in viseč trebuh pa potrebujejo tudi od 3 do 6 mesecev, da pride do izboljšanja.
Spremljajte napredek vašega psa z uporabo personaliziranega dnevnika zdravljenja.
Da. Zelo pomembno je, da pripeljete psa na kontrolo k veterinarju, da oceni stanje in opravi kontrolne preiskave 10. dan, 4. teden in 12. teden zdravljenja in nato vsake 3 mesece.
Če vaš pes v času zdravljenja pokaže znake slabega počutja, prenehajte dajati zdravilo in se posvetujte z veterinarjem.
Večina psov dobro prenaša trilostan. Če se pri vašem psu med zdravljenjem razvijejo znaki slabega počutja, vključno z letargijo, bruhanjem, drisko in anoreksijo, takoj prekinite zdravljenje in se posvetujte z veterinarjem.